بازار فولاد و دست های پشت پرده!

بازار فولاد و دست های پشت پرده!

آهن پرایس: درهفدهمین نمایشگاه بین المللی متافو، احمد رضوی نیک در نشست خبری خود در غرفه انجمن نوردکاران به وجود مافیای فولاد اشاره کرد و صراحتا اعلام کرد که قیمت های مواد اولیه در بورس کالا، ۱۰ درصد گران تر از قیمت ها در کف بازار آزاد می باشد. احمد رضوی نیک در رابطه با این موضوع که نوردکاران شمش فولادی را تحویل گرفته اما محصول را در بورس کالا عرضه نکرده اند، بیان کرد: بیشرین دلیل بحث های اخیر پیش آمده، سود حاصل و رانت موجود در زنجیره فولاد می باشد که از دست عده ای از مافیای این زنجیره خارج شده است.

وی همچنین بر این باور است که از آغاز تاسیس انجمن نوردکاران فولادی، آمار و اطلاعات اشتباه از نوردکارانی که به تعهدات عرضه خود حتی بالاتر از آنچه که موظف بوده، عمل کرده اند و همواره انگشت اتهام را به سوی نوردکاران گرفته اند که وظایف خود را جهت حفظ اشتغال در بخش پایین دستی زنجیره فولاد و تامین مواد اولیه مورد نیاز آنها را به درستی انجام داده است.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران تصریح کرد: انجمن نوردکاران درواقع با هدف تامین مواد اولیه برای فعالان این حوزه تاسیس شد و ارزش افزوده ای که از محل خام فروشی به وسیله عده ای از مافیا در کشور که چیزی حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ایجاد می شود را به انتهای زنجیره هدایت کند و اشتغال زایی و صادرات را در انتهای زنجیره داشته باشد. بر همین اساس اقدامات زیادی صورت گرفت که می توان تاسیس انجمن نوردکاران و شرکت در تمامی جلسات وزارتخانه، قوه قضائیه، نهاد ریاست جمهوری، مجلس و سایر نهادهای نظارتی را از جمله این اقدامات در نظر گرفت. اقدامات صورت گرفته موجب شد تا بسیاری از معادن و نهادهای نظارتی از اصل ماجرا مطلع شوند.

وی افزود: یکی از سرپرست های پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت، متاسفانه صراحتا اعلام می کرد که مواد خام باید صادر و ارزآوری شود؛ در این زمینه، در همان زمان انجمن هم به صورت کتبی و هم شفاهی اعلام کرد که این آمادگی را دارد تا محصولات نهایی با ارزش افزوده بالاتری را صادر کند و ۱۰۰ درصد ارز حاصل را به بانک مرکزی بازگرداند؛ اما این موضوع پذیرفته نشد.

رضوی نیک هچنین اشاره کرد که مواد اولیه در زنجیره فولاد با قیمتی بسیار ارزان تر و با ۴۵ درصد قیمت جهانی با رانت فولادی ها بر اساس مصوبات قبلی به بنده و همچنین میانه زنجیره وارد شده و در واقع صادرات را ممنوع کرده است که این موضوع نشان دهنده انحصار گرایی می باشد. این درحالی است که مواد اولیه توسط فولادسازان با قیمت ارزان تهیه شده ولی به جای این که محصول تولیدی خود را با قیمت مناسب در اختیار پایین دستی ها قرار دهند تا به واسطه آن محصول نهایی نیز در انتها با قیمت مناسب تر به دست مصرف کننده نهایی برسد، قیمت محصولات تولیدی خود مواد اولیه و پایه نوردکاران می باشد را متناسب با نرخ دلار قیمت گذاری می کند؛ لازم به ذکر است که همین عرضه با نرخ دلار به صورت قطره چکانی صورت می پذیرد.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی خاطر نشان کرد: بر اساس صورت های مالی قیمت تمام شده شمش فولادی در کشور برای شرکت های متفاوت از ۳۸۱۸ تومان برای فولاد خوزستان شروع شد و با ۴۷۵۰ تومان برای ذوب آهن طی مدت زمان ۹ ماه سال جاری ثبت شده است؛ این در حالی است که همین شمش با حدود ۳۰۰ درصد افزایش قیمت در بورس کالا، با مهندسی عرضه و به صورت قطره چکانی در اختیار نوردسازان قرار گرفت. از خرداد ماه امسال به یکباره قیمت شمش چیزی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافت و همین مسئله منجر به افزایش قیمت محصولات نهایی شد.

وی یاد آور شد: شرکت هایی که در بورس کالا عضو هستند، به طور ناخواسته و غیرمستقیم، موجب ایجاد رانت در بورس کالا می شوند. مثلث مافیایی تشکیل شده از انجمن فولاد، بورس کالا و عده ای از فولاد سازان می باشد که می توان گفت در این زنجیره، بخش خصوصی در کنار نوردکاران بوده است. بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رانت در قیمت مواد اولیه موجود است؛ در واقع ابتدا و انتهای زنجیره کوچک می باشد اما میانه زنجیره از منافع بسیاری برخوردار است که نتایج این منافع چیزی جز ایجاد رانت نبوده است.

شرکت پایا فولاد

با عنایت بر اینکه روند خرید از گروه پایافولاد به دو صورت حضوری و غیرحضوری امکان پذیر است جهت رفاه حال شما قیمت تمامی محصولات به ویژه قیمت میلگرد هرروزه بروزرسانی می گردد. در نظر داشته باشید که به طور میانگین پس از ثبت و تایید سفارش شما محصول خریداری شده یک الی سه روز کاری تا دریافت در مقصد زمان می برد.بعلاوه شما عزیزان جهت دریافت مشاوره در خرید میلگرد می توانید با شماره ۰۳۵۳۵۲۵۹۵۰۰ تماس حاصل نموده و از اطلاعات بیشتری بهره مند گردید.

پس از استعلام قیمت محصول توسط شما ، کارشناسان فروش گروه پایافولاد ، قیمت و مشخصات محصول ، شرایط پرداخت ، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش را در قالب پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رسانند. پس از تایید پرداخت ، واحد حمل و نقل گروه پایافولاد دستور بارگیری و ارسال بار را دریافت می‌کند ؛ و بعد از تاييد قيمت كرايه از سوي مشتري ، طبق زمان‌بندی اعلام شده ، نسبت به تحویل بار به آدرس و مشخصات دریافتی از مشتری ، اقدام می‌نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.