روند قیمت تیرآهن در بازار جهانی

قیمت مصنوعات فولادی در بازار جهانی پایا فولاد

شرکت پایا فولاد شرکت تخصصی بین المللی تولید و بازاریابی در زمینه انواع میلگرد و آهن آلات و ارائه مطالب علمی در مورد قیمت مصنوعات فولادی در بازار جهانی فعالیت دارد.

قیمت مصنوعات فولادی در بازار جهانی

قیمت ها همچنان در بازار جهانی رو به افزایش است آن هم در شرایطی که این روند صعودی قیمت مواد اولیه و مصنوعات فولادی را توامان در بر می گیرد که احتمال تداوم رشد قیمت ها را بیان می کند.

این درحالی است که بهای مواد اولیه همچون قراضه به نسبت مصنوعات فولادی همچون شمش و میلگرد با سرعت بالاتری رشد دارد.

طبق گزارش قیمت متال بولتن در تاریخ ۶ ماه ژوئیه، قیمت تیرآهن فولادی در شمال اروپا طی این هفته افزایش یافته است.علت این امر افزایش قیمت قراضه می باشد.به گفته یکی از توزیع کنندگان فولاد در روز چهارشنبه مورخ ۵ ماه ژوئیه دلیل افزایش قیمت تیرآهن در شمال اروپا، افزایش قیمت قراضه می باشد.

قیمت قراضه طی این هفته ۱۷ دلار به ازای هر تن افزایش یافته است. وی افزود : ” انتظار می رود که این قیمت تا پایان ماه اوت ثابت باقی می ماند. “ارزیابی هفتگی آژانس گزارش قیمت متال بولتن از قیمت تیرآهن (۲۰۰×۲۰۰ میلی متر) تولید شده در شمال اروپا ۶ دلار به ازای هر تن افزایش یافته است و به میزان ۵۷۹-۵۴۵ دلار به ازای هر تن تا روز چهارشنبه رسیده است.

اقتصاد پر از ابهام

هر چند افق اقتصاد ایران و اکثر بازارها در سال جدید پر از ابهام و اما و اگر است و هیچ تصویر روشن و امیدوار کننده ای برای فعالان اقتصادی (از جمله بخش فولاد) تداعی نمی کند و اکثر کارشناسان اقتصادی روزهای سخت به همراه تورم بالای ۳۰ درصد را پیش بینی می کنند اما امیدواریم که رفتار فعلی بانک مرکزی و تصویب احتمالی لوایح قبل از مدت چهار ماهه باعث کاهش شیب تورم، و آرامش موج نقدینگی و در نهایت کاهش فشار اقتصادی به مردم شود؛

در غیر این صورت با توجه به حجم اخبار منفی سال ۹۹ ( از احتمال بازگشت کوپن گرفته تا احتمال عدم تمدید معافیت های نفتی در اردیبهشت و از همه مهم تر تهدید دولت آمریکا به صفر کردن صادرات ایران، از جمله فولاد) به غیر از تورم همگام با دیگر بخش ها، نمی توان هیچ تفسیر و تعبیر روشنی از سال جدید و افق بازار فولاد در سال جدید ترسیم کرد.

بعد از آن که دولت آمریکا به ریاست ترامپ تحریم های صنایع فولادی را برای ایران برقرار کرد شرایط صادرات این بازار آشفته و بهم ریخته شد. کمی زمان برد تا تلاطم این آشوب آرام بگیرد و تولید کنندگان کمی راه حل برای صادرات محصولات خود پیدا کنند. در این بین این نکته را نباید فراموش کرد که مواد اولیه و منابع غنی تولیدات آهن و فولاد در کشور ما به وفور وجود دارد اما تعداد زیادی از دستگاه ها و تجهیزات که برای استخراج مواد اولیه نیاز است، به اضافه این که  مواد و وسایل نگه داری و تعمیر آن ها نیز برای این صنعت بسیار مهم است و همه این ها به سایر کشور ها وابسته اند. در نتیجه تحریم ها هزینه مازاد و مشکلات زیادی را برای این صنف به وجود آوردند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا